Żaluzje poziome

Żaluzje poziome ze względu na swoje właściwości są jednym z najpopularniejszych systemów osłonowych.

Do najważniejszych zalet żaluzji poziomej należy możliwość regulacji natężenia światła w pomieszczeniu, bez potrzeby podnoszenia żaluzji, dzięki płynnej regulacji położenia listewek (lamet). Przy odpowiednim ułożeniu lamet możemy zachować pełną dyskrecję, wpuszczając jednocześnie do wnętrza odpowiednią ilość światła. Żaluzje poziome doskonale chronią nie tylko przed światłem ale również przed temperaturą. Ze wszystkich rodzajów wewnętrznych osłon okiennych żaluzje poziome aluminiowe są najlepszą ochroną przed nagrzewaniem się pomieszczeń, konkurując skutecznie z energochłonnymi urządzeniami klimatyzacyjnymi. Według przeprowadzonych badań w pomieszczeniach w których zastosowano żaluzje poziome, latem temperatura może obniżyć się o 5 – 7 stopni Celsjusza, zaś zimą wzrosnąć nawet o 2 stopnie.

Jednak oprócz walorów użytkowych żaluzje poziome posiadają też pełną gamę walorów estetycznych dzięki którym możemy wkomponować żaluzje w wystrój wnętrza lub podkreślić jego charakter. Tradycyjne żaluzje poziome aluminiowe można dzisiaj wykonać nie tylko w dużej gamie kolorów ale również w wersji imitujacej żaluzje drewniane – zwane żaluzjami drewnopodobnymi. Klientom ceniącym sobie kontakt z naturą oferujemy żaluzje poziome wykonane z drewna w dwóch szerokościach lamet 25 i 50 mm. Żaluzje drewniane, oprócz wszystkich właściwości żaluzji aluminiowej, stanowią doskonałą dekorację okien i wnętrz, zarówno stylowych jak i nowoczesnych aranżacji, dodając swoistego, naturalnego uroku

Żaluzje aluminiowe

Żaluzje poziome aluminiowe 25 mm to najpopularniejszy obecnie system żaluzji okiennych.

W skład tego systemu osłon wchodzą profilowane pióra aluminiowe (lamet) podwieszone na drabince do rynny stalowej i wykończone stalowym obciążnikiem na dole. Podstawowym sposobem sterowania jest pokrętło zespolone z przekładnią ślimakową do otwierania i zamykania żaluzji oraz sznurek do ich podciągania. Oferujemy również, żaluzje sterowane mechanizmem zespolonym monomagic (sznurek przechodzi przez pokrętło) oraz sterowanie łańcuszkiem koralikowym samoblokującym bez konieczności montowania dodatkowych zabezpieczeń.

Żaluzje można zamontować na dwa sposoby: inwazyjny – przykręcany do listwy szklącej, ściany, wnęki itp. oraz bezinwazyjny zakładany na opracowane przez nas wieszaki na skrzydło okienne. Standardowo dodatkowym elementem wyposażenia naszych żaluzji jest mocowanie rynny dolnej poprzez specjalne uchwyty bądź na magnesy.

Zastosowanie dodatkowych otworów w lametach pozwala na zastosowanie prowadzenia bocznego dzięki czemu żaluzje poziome świetnie spisują się jak osłony w oknach dachowych.

W swojej ofercie posiadamy taśmy aluminiowe o szerokości 25 mm i 50 mm lakierowane termicznie w bogatej kolorystyce i różnorodności wzorów (matowe, metalizowane, z brokatem, drewnopodobne). Dodatkowo elementy wykończenia (rynna górna i dolna oraz pasmanteria) wykonujemy na życzenie klienta w odpowiednio dobranym kolorze. Żaluzje poziome drewnopodobne posiadają możliwość wykończenia drewnianego (pokrętło, dzwonek, maskownica).

Zalety
 • Prostota obsługi, montażu i demontażu
 • Najlepsze parametry termiczne ze wszystkich osłon wewnętrznych
 • Najwięcej możliwości „sterowania światłem”
 • Mnogość rozwiązań technicznych montażu i sterowania
 • Niskie koszty zakupu i naprawy
Wady
 • Na dzień dzisiejszy jako osłona okienna, wad nie stwierdzono.

Żaluzje drewniane

Najstarszy obecnie używany system żaluzji poziomych. Podobnie jak żaluzje aluminiowe składa się z systemu rynny górnej stalowej lakierowanych na odpowiedni kolor oraz listewek (lamet) drewnianych wykonanych z drewna lipy północno amerykańskiej potocznie w branży osłonowej zwanej basswood (od ang. nazwy lipy) i elementów wykończenia takich jak maskownica, pokrętło, belka dolna i dzwonek również wykonanych z drewna.

Ze względu na zastosowanie identycznych rozwiązań technicznych jak w żaluzjach aluminiowych (choć to raczej żaluzje aluminiowe wykorzystały rozwiązania żaluzji drewnianych) systemy sterowań, montażu oraz mocowań są niemal identyczne jak w żaluzji aluminiowej. Tak więc i tutaj mamy możliwość sterowania pokrętłem oraz sznurkiem, zaś montaż odbywa się poprzez podczepienie rynny górnej do przykręconych wieszaków montażowych.

Podstawową różnicą pomiędzy żaluzjami drewnianymi a aluminiowymi jest estetyka nawiązująca do przyrody i wykorzystująca naturalny charakter drewna, z tego powodu oprócz standardowego wykonania w żaluzjach drewnianych stosuje się wykończenia drewniane (osłona, pokrętło oraz dzwonek) odpowiadające ich charakterystyce i kolorystyce. W systemie żaluzji drewnianych o szerokości pióra 50 mm wykorzystuje się również system sterowania potocznie zwany „retro” nawiązujący do pierwszych systemów mocowania i sterowania żaluzją, gdzie zamiast rynny górnej stalowej stosuje się belkę drewnianą z mechanizmem sznurkowym do zasłaniania oraz taśmą zamiast popularnej drabinki do podwieszenia lamet.

Bogatą kolorystykę żaluzji drewnianej uzyskuje się poprzez bejcowanie piór lub okleinowanie (w tym wypadku uzyskuje się rysunek słoja na piórze).

Zalety
 • Prostota obsługi, montażu i demontażu
 • Niepowtarzalny charakter nawiązujący do natury
 • Możliwość wykorzystania żaluzji nie tylko jako osłony okienne ale również jako elementy wykończenia wnętrza oddzielające przestrzenie w pomieszczeniach (szczególnie 50 mm)
 • Dowolność przy „sterowaniu światłem”
 • Różnorodność systemu montażu i sterowania
Wady
 • Wysokie koszty zakupu i naprawy w stosunku do tradycyjnych żaluzji poziomych aluminiowych
 • Niska odporność na działanie promieni słonecznych (po pewnym okresie użytkowania występuje efekt blaknięcia zewnętrznej strony lamet)
 • Możliwość występowania skręcania i skrzywienia lamet – drewno odkształca się cały czas, tym bardziej pod wpływem temperatury przed którą nas chroni. Jednak w tym przypadku nazywamy te właściwości dobrodziejstwem drewna i niekoniecznie musimy uważać to za wadę tego rodzaju żaluzji.