Żaluzje pionowe - verticale

Żaluzje pionowe - verticale to najpowszechniej stosowany typ żaluzji w lokalach biurowych oraz pomieszczeniach użyteczności publicznej. Ich funkcjonalność można porównać do żaluzji poziomych: niezależne funkcje rozsuwania i obrotu lameli pozwalają na odpowiednie dawkowanie światła. Jednak dzięki swoim cechom dają możliwość osłonięcia znacznie większych powierzchni.

Bardzo duża gama tkanin i materiałów (niepalne, dekoracyjne, PCV, drewno) oraz bogata paleta wzorów i kolorów mogą spełnić wszystkie oczekiwania i nadać pomieszczeniom indywidualny klimat. Verticale mogą być wykonane w systemie rozsuwania jednostronnego jak i kotarowego (na obie strony jednocześnie) z pasami (lamelami) o szerokości 127 mm oraz 89 mm.

System nośny verticali zbudowany jest na bazie karnisza (rynny) górnej wykonanej z aluminium lub PCV w środku której znajduje się zespół połączonych gońców. Sterowanie verticalem odbywa się poprzez biegnący przez całą długość rynny i zwisający z boku sznurek (rozsuwanie i zsuwanie) natomiast zmianę kąta położenia lameli uzyskuje się poprzez łańcuszek kulkowy obracający prętem. Montowane dzisiaj w rynnach verticali gońce wyposażone są w zębatą przekładnię ślimakową umożliwiającą zamknięcie lub otworzenie żaluzji nawet w przypadku blokady jednego lub kilku pasków bez uszkodzenia systemu.

Montaż verticali możliwy jest na bazie odpowiednich klipsów w które wpinana jest rynna bezpośrednio do sufitu lub dzięki dodatkowym kątownikom do powierzchni bocznych.

Istnieje możliwość lakierowania rynny na dowolny kolor, jednak osprzęt ( mechanizmy, łańcuszki, obciążniki i inne elementy wykończenia) dostępne są tylko w kolorze białym.

Zalety
  • Prostota obsługi, montażu i demontażu
  • Możliwość zasłaniania naprawdę dużych powierzchni przy stosunkowo niskich kosztach
  • Możliwość wykorzystania verticali jako elementów oddzielających pomieszczeniach
  • Możliwość dawkowania światła w zależności od potrzeb bez konieczności odsłaniania żaluzji.
  • Możliwość wykorzystania w jednym systemie osłonowym różnego rodzaju wypełnień; tkaniny, PCV, drewno.
Wady
  • Ograniczona powierzchnia użytkowa przy oknach
  • Możliwość tylko stałego montażu (klipsy montażowe zawsze muszą być przykręcone do powierzchni)