Rolety rzymskie (zasłony rzymskie / żaluzje rzymskie)

Zasłony rzymskie (rownież żaluzje rzymskie, zasłony drapowane,draperie lub story) to zasłony wykonane z tkaniny, ktora przy podnoszeniu układa się w poziome fałdy. Podciąganie i opuszczanie tych zasłon odbywa się za pomocą sznurka lub linki przechodzących przez kółka równomiernie wszyte w tkaninę. W zależności od formy dekoracji i rodzaju tkaniny, fałdy mogą być usztywnione kilkoma profilami obciążającymi lub posiadać tylko jeden taki profil wszyty u dołu draperii. Profil ten może być zakończony prosto, ozdobiony pasem tkaniny lub szelkami, w które wkłada się obciążnik dekoracyjny wykonany z drewna lub barwionego na kolor metalu.

Obecnie rynek oferuje ogromną rożnorodność tkanin. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie gatunki tkanin nadają się na zasłony rzymskie. Tkaniny te musi bowiem cechować odporność na kurczenie, odkształcanie i zabrudzenie, o ktore nietrudno np. w kuchni lub przedpokoju. Zasłony rzymskie można stosować jako pojedynczą zasłonę lub w kompozycji z firanami, żaluzjami, plisami czy lambrekinami. Takie połączenia mogą tworzyć wyrafinowane formy wystroju okna i wnętrza. Dlatego szczegolnie cenione są przez koneserów wysublimowanych wnętrz.

Żaluzje rzymskie osiągają dosyć znaczne rozmiary. Sterujemy nimi ręcznie za pomocą łańcuszka kulkowego lub elektrycznie, za pomocą pilota (to nowość!). Montaż rolet rzymskich odbywa się poprzez zamocowanie uchwytów do ściany lub sufitu i zamocowanie do uchwytów rynny górnej rolety. Możliwe jest również wykonanie montażu bezpośrednio do skrzydła okiennego, jednak w tym wypadku możliwy jest tylko montaż inwazyjny na wkręty do listwy szklącej i należy się liczyć z możliwością ograniczenia rozwierności okna przez wystające elementy rolety.

System sterowania i mocowania rolet rzymskich oferujemy tylko w kolorze białym.

Zalety
  • Prosta obsługa i montaż.
  • Możliwość zastosowania własnych materiałów.
  • Możliwość czyszcenia chemicznego tkanin po uprzednim demontażu elementów.
  • Prosta konstrukcja, zapewniająca wysoką bezawaryjność urzytkowania.
  • Możliwość osłaniania znacznych powierzchni.
Wady
  • Wyższa cena w stosunku do tradycyjnych rolet.